Батлав:Сургалтын менежер.............................................../Б.Уран-билэг /
Дадлага удирдсан
багш:......................................................../О.Оюун-Эрдэнэ/
Ээлжит
хичээлийн хөтөлбөр
Анги: 11
Сэдэв: Алгоритм ба
программчлалын хэл
Зорилго: Алгоритмын үндсэн
бүтэц ба програмчлалын хэлний талаар судлах,
Зорилт:
o Алгоритмыг
үгээр, блок схемээр дүрслэх
o
Алгоритмын шугаман, салаалсан,
давталттай бүтцийг программчлалын хэл дээр бичих, ажиллуулах
o Программчлалын
хэлний цагаан толгой, түлхүүр үгсийг мэдэх
o
Программчлалын үндсэн командуудыг ойлгох,
хэрэглэх
Хичээлийн
хэлбэр
|
Зорилгоо
хэрэгжүүлэх хэлбэр
|
Зохион
байгуулах хэлбэр
|
Шинэ
мэдлэг бүтээх
|
Анги
нийтээр
|
Хэрэглэгдэхүүн : Ном,11-р мэдээлэл
зүйн сурах бичиг УБ 2014 он ТӨМ-(1.1) (1.2) (1.3), slide(1.1), slide(1.2),
Сургалтын арга:
Асуудал шийдвэрлэх арга
Хичээлийн явц
Хичээлийн
элемент
|
Суралцахуйн
үйл ажиллагаа
Багшийн
асуулт (Б)
Сурагчийн
хариулт (C)
|
Үнэлгээ
(Ү)
Багшийн
санал
(С)
Анхаарах
зүйл (А)
|
Сэдэл
төрүүлэх, сэргээн санах (5 мин )
|
Б: Багш (Slide1.1) хичээлийн зорилго, зорилтыг сурагчдад хэлнэ. Алгоритмын талаар
мэддэг, сонсож байсан зүйлийн тухай сурагчдаас асууна. Сурагчдын санаа бодлыг
хэлүүлнэ.
C: Алгоритмын талаар өмнөх ангидаа үзэж байсан зүйлээ
бусадтайгаа хуваалцана.
|
С: Өмнөх
мэдлэг дээр тулгуурлан ойлголт өгөх,
|
Асуудал
дэвшүүлэх
( 12 мин )
|
Б: Багш Slide1.2 алгоритмын үгээр, блок схемээр дүрслэх аргыг
тайлбарлах
Даалгавар1
a ба b тоо өгөгдөв. 2 тооны ихийг олох бодлогыг үгэн алгоритм,
блок схем, аргаар тус тус хэрхэн бодох аргыг шийдэх
Small basic программын үндсэн цонх, хэрэгслийн мөр,программ мөрийн
хэсэгийн талаар (Slide1.3) тайлбарлан өгнө.
C: Сурагчид төм(1.1) дасгал, даалгаврыг гүйцэтгэнэ.
|
А: сурагчдад
бодлого бодох аргачлалыг тайлбарлах,
Сурагчдад
төм(1.1)-г хүүхдийн тоогоор нь өгөх
|
Асуудал
шийдвэрлэх (35 мин )
|
Б – Алгоритмын хэлээр бодсон бодлогуудын үр
дүнг хэрхэн шийдвэрлэх аргыг сурагчдад ойлгуулах, Small
basic программыг сурагчдад
бие даан судлах боломжыг өгнө. Small basic программчлалын сэтгэлгээ суулгах, сонирхол татахаар “Шатрын хөлөг” хийх кодыг сурагчдад өгч бодлого дээрээ ажиллах,
С- Сурагч small basic программ ажиллуулж багшийн өгсөн бодлогуудыг туршин
үзнэ.
|
A: Бодлогын үр дүнг шийдэж дуусаж, small
basic программ дээрээ
ажиллах,
|
Шинэ мэдлэг
эзэмшүүлэх (15мин )
|
Б- Шугаман,
салаалсан, давталттай алгоритмыг бүтцийг судлуулан, тайлбарлан өгнө.
|
С: сурагч
бүртээ тулж ажиллах, ойлгохгүй зүйлийг нь тайлбарлах
|
Дүгнэх
(10 мин )
|
Б: -Сурагчдаас асуулт асуух ,
сэдвийн ойлголтыг бататгах, Төм(1.2)-н дасгал даалгаврыг гүйцэтгэснээр нь үнэлэх
С- Сурагчид өөрийгөө үнэлэх хүснэгтийг бөглөх
|
Ү: үнэлгээний даалгавар гүйцэтгэснээр нь үнэлгээ өгөх
|
Гэрийн
даалгавар
(3 мин)
|
. Б-
СБ (ху137) бодлого1,2,6,7,8 бодлогыг бодож ирэх, ху134 алгоритмын чанаруудыг ойлгон
дэвтэртээ тэмдэглэж ирэх,
С: Өгсөн
үүрэг даалгаврыг цаг тухайд нь гүйцэтгэх
|
A-Оновчтой, тодорхой,ойлгомжтойгоор тайлбарлан өгөх,
зөвлөн өгөх
|
ТӨМ(1.1)
Бодлого1: (шугаман
алгоритм)
a, b талтай тэгш өнцөгт, гурвалжны талбай, периметрийг ол?
Бодлого2 (салаалсан
алгоритм)
a ба b тоо өгөгдөв. 2 тооны ихийг ол?
Бодлого3: (давталттай
алгоритм)
1-ээс N хүртэлх нийлбэрийг ол?
Өөрийн үнэлгээний хуудас
Суралцагчдын
тэмдэглэгээ
|
Алгоритм,
программчлал
|
||
Чадна
|
Дунд зэрэг
|
Чадахгүй
|
|
|
|
|
Алгоритмыг үгээр илэрхийлж
чадах эсэх
|
|
|
|
Алгоритмыг блок схемээр дүрслэж
чадах эсэх
|
|
|
|
Small
basic программын программ бичих цонхтой ажиллаж чадах эсэх
|
|
|
|
Программын мөрийн хэсгийг сонгож чадах эсэх
|
|
|
|
Small
basic програмд “Шатрын хөлөг” хийж чадах эсэх
|
|
|
|
|
0 comments:
Post a Comment