Сургалтын цахим хэрэглэгдэхүүн боловсруулах арга зүй

Давталт, нөхцөлт давталт

Батлав:Сургалтын менежер.............................................../Б.Уран-билэг /
Дадлага удирдсан багш:......................................................../О.Оюун-Эрдэнэ/
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
Анги: 11
Сэдэв: Давталт нөхцөлт давталт
Зорилго: Алгоритмын хичээлийн давталттай алгоритм тулгуурлан small basic программд давталт, нөхцөлт давталтыг шалгах бодлог бодож мэдлэг бүтээх
Зорилт:
·         Давталтын талаар ойлгох
·          Тоолуур давталтын талаар судлах
·         Нөхцөлт давталт шалгах

Хичээлийн
хэлбэр
Зорилгоо хэрэгжүүлэх     хэлбэр
Зохион байгуулах хэлбэр
Шинэ мэдлэг бүтээх
Анги нийтээр

Хэрэглэгдэхүүн : Ном,11-р мэдээлэл зүйн сурах бичиг УБ 2014 он   ТӨМ-(1.1) (1.2) (1.3)slide(1.1)slide(1.2),
Сургалтын арга:
Асуудал шийдвэрлэх арга, сэдвийн талаарх үндсэн ойлголтыг өгнө. Шаардлагатай тодорхойлолтыг дэвтэрт нь тэмдэглүүлэх, багаар ажиллуулах, Нэгтгэн дүгнэх, Үзүүлэн таниулах материал ашиглах






Хичээлийн явц

Хичээлийн элемент
Суралцахуйн үйл ажиллагаа
Багшийн асуулт (Б)
Сурагчийн хариулт (C)
Үнэлгээ (Ү)
Багшийн санал (С)
Анхаарах зүйл (А)
Сэдэл төрүүлэх, сэргээн санах (5 мин )
Б: Давталттай зүйлүүдийг сурагчдаар дэвтэртэн бичүүлнэ. Өмнөн алгоритмын хэлэнд давталтыг яаж хэрэглэж байсныг сануулаж бодлого тавина.
C: Санаа бодлоо бусадтайгаа хуваалцана.
С: Өмнө үзсэн мэдлэгээ бататгах, сурагчдад амьдрал дээр ойр жишээ дээр  давталтын талаар ойлгуулах, тайлбарлах
Асуудал дэвшүүлэх
( 12 мин )
Б: Small basic программд давталттай бодлого 1-ээс N хүртэлх тооны нийлбэрийг олох бодлогыг шийдэх сурагчдад асуудал дэвшүүлнэ.
C: Сурагчид бодлогын блок схемийг дэвтэртээ зурж үзүүлнэ.
А: Сурагчдад жишээ авч тайлбарлах
Жишээ нь : 1с 5 хүртэлх тоог алгоритмын хэлэнд тестэлж харуулна.
Асуудал шийдвэрлэх (35 мин )
Б 1-с N хүртэлх тоонуудын нийлбэр олох бодлогыг тоолуурт, параметр, нөхцөл давталтаар тус тус шийдэж үр дүнг нь харуулна. Сурагчдад Ажлын хуудсыг тарааж өгнө. Бодлого жишээ бүрийг сурагчдад тайлбарлаж өгнө.
С-.  Сурагч Ажлын хуудасны дагуу алхам алхмаар даган хийж гүйцэтгэж , асуудал тулгарсан зүйлсээ багшаас асууна.
A: Жишээ болгоны үр дүнг  харуулна.
Шинэ мэдлэг эзэмшүүлэх (15мин )
Б- Small basic хэлэнд нөхцөл шалгах If… Then… EndIf үйлдлийг хэрхэн ашиглах талаар сурагчдад тайлбарлана. Small basic программын талаар ерөнхий ойлголт , сонирхолтой бодлогыг жишээн дээр тулгуурлан тайлбарлан өгнө
С: Шинэ мэдсэн зүйлээ бусадтайгаа хуваалцана.
С: Сурагчдад ойлгоогүй зүйл дээр нь тулгуурлан давтан хэлж мэдлэгийг бататгах
Дүгнэх 
(10 мин )
Б: Сурагчдад төсөөтэй жишээ бодлого өгнө. Бодлогыг бодох хугацаа өгнө.
С:Өмнө үзсэн адилхан жишээ бодно. Өөрийн үнэлгээний хуудас бөглөнө.
Ү: үнэлгээний  даалгавар гүйцэтгэснээр нь үнэлгээ өгөх
Гэрийн даалгавар
(3 мин)
Б- СБ-153н 1-7 хүртэлх бодлогыг бодож ирнэ.
 С: Сурагчид даалгавраа цаг тухайд нь хийж үзүүлнэ.
A-Оновчтой, тодорхой,ойлгомжтойгоор тайлбарлаж өгнө.

Slide1.1-1.

Slide1.4-1.6


Slide1.7-1.9

0 comments:

Post a Comment